Biografie

Biografie

JAROSLAV HOVORKA, 1950, režisér, scenárista, hudebník

Po absolvování gymnázia (tehdy SVVŠ) pracoval jako asistent scény, produkce a režie v Čs. televizi Praha, v redakci zábavných pořadů (1969-1971) například s Janem Bonaventurou, Bořivojem Zemanem ad. Zároveň působil jako hudebník v různých skupinách, orchestrech, později ve Vysokoškolském uměleckém souboru.

Studia na FAMU začal nejprve mimořádně, od roku 1971 řádně na Katedře dokumentární tvorby u prof. A.F.Šulce.
Po studiích byl na volné noze jako scenárista (spolupráce s Janem Bonaventurou, Viktorem Polesným, Janem Eisnerem ad.) a také jako hudebník. Založil folkovou skupinu Heuréka, s kterou nahrál několik LP a CD, mnoho rozhlasových snímků a TV pořadů. Roku 1983 dokončil první režii v Krátkém filmu Praha a poté režíroval i v Čs. televizi, kde mimo jiné rok působil jako dramaturg Hlavní redakce hudebního vysílání.

Jaroslav Hovorka se zaměřuje nejčastěji na hudební témata. Natočil mnoho hudebních dokumentů, hudebně publicistických pořadů, koncertů, baletních a tanečních představení, několik inscenací operních a baletních.
Dále vytváří dokumentární filmy z oblasti kultury, umění, sociologie, zaměřuje se na etnická témata a historii, věnuje se i tvorbě pro děti. Natočil několik pohádek  a  povídek pro pražskou  a  ostravskou televizi. Režíroval několik TV přenosů a záznamů.